O nás
Centrum demokratického vzdělávání je vzdělávací organizace jejímž cílem je přispět k životu ve společnosti, která bude postavená na odpovědnosti jednotlivců a vzájemném respektu.
V naší práci se zaměřujeme především na dvě skupiny, které čelí výzvě, jak se do ní odpovědně zapojit. Jsou to děti a mladiství a cizinci žijící v České republice.
Jaké kurzy u nás můžete najít?
Kurzy českého jazyka pro cizince
Interaktivní dílny pro školy a kolektivy mládeže zaměřené na demokracii, globální témata, lidská práva a migraci
Interaktivní dílny o zemích původu které připravují sami cizinci pro školy, zájmové spolky, kluby seniorů a veřejnost
Semináře a školení pro firmy, které se zaměřují na zaměstnávání cizinců
Vytváříme prostor pro setkávání a vzájemné poznávání lidí různého věku a původu, cílem našich aktivit je zmenšovat bariéry ve společnosti
Medailonky lektorů
JUDr. Martin Rozumek
- je absolventem Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
- Od roku 2002 je ředitelem Organizace pro pomoc uprchlíkům, z.s. (OPU). V letech 2001-2002 pracoval v Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
- V letech 2005-2009 působil v advokátní kanceláři MBN.
- V současné době se věnuje zejména realizaci mezinárodních projektů v oblasti azylu a migrace, několik let vedl aktivity OPU v Gruzii.
- Je aktivní v Evropské radě pro uprchlíky a exulanty (ECRE) se sídlem v Bruselu a v rámci Konzorcia nevládních organizací pracujcích s migranty v ČR.
Mgr. Roman Varga
- absolvoval obor Studia občanského sektoru na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy.
- Jeho profesní dráha byla vždy spojena s neziskovými organizacemi a sociálními službami.
- V Mostě působil jako terénní pracovník a později vedoucí K-Centra pro drogově závislé a asistent lokálního konzultanta Agentury pro sociální začleňování.
- V Praze pracoval s cizinci a uprchlíky v Organizaci pro pomoc uprchlíkům a v současnosti působí jako ředitel táborské neziskové organizace Cheiron T.
- Dlohodobě se zabývá problematikou politického radikalismu a extremismu, násilí z nenávisti, a projevy „občanské neposlušnosti“ v ČR.
Mgr. Andrea Špirková
- je vystudovaná andragožka, která od roku 2009 působí jako koordinátorka vzdělávání a lektorka v Organizaci pro pomoc uprchlíkům.
- Zaměřuje se především na semináře pro školní kolektivy. Specializuje se na interaktivní formy práce a prevenci xenofobie a rasismu.
- Je spoluautorkou publikace Jsme lidé Země, publikuje ve sbornících a odborných periodicích články zaměřující se na využívání interkativních forem práce ve školní výuce.
Mgr. Štěpán Pastorek
- je absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, absolvoval také studijní pobyt na Leiden University v Nizozemí.
- V minulosti pracoval v několika advokátních kancelářích, jako stážista se podílel na činnosti Pro Bono Aliance a Ligy lidských práv.
- V současné době je právníkem Organizace pro pomoc uprchlíkům, z.s. (OPU) a Fóra pro lidská práva, z.s. (Fórum), kde se věnuje převážně pobytovému právu a všeobecnému právnímu poradenství cizincům, dále pak problematice ochrany práv osob se zdravotním postižením a oblasti prevence špatného zacházení.
Mgr. Eva Drhlíková
- je absolventkou Právnické fakulty a Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2014 působí jako právnička Organizace pro pomoc uprchlíkům, z.s. (OPU).
- Zároveň je doktorandkou na katedře Evropských studií na Fakultě sociálních věd, Univerzity Karlovy v Praze.
- V letech 2010-2013 působila v advokátní kanceláři Kinstellar.
- V současné době se věnuje zejména pracovnímu právu, cizineckému právu a návratovému poradenství. Je členkou Výboru proti mučení, jinému nelidskému, krutému, ponižujícímu zacházení a trestání při Radě vlády ČR pro lidská práva.
Mgr. Tomáš Knězek
- vystudoval obor Veřejná a sociální politika na Karlově univerzitě, poté působil jako referent bezpečnosti státu na oddělení mezinárodní ochrany Ministerstva vnitra.
- Nyní je zaměstnán jako sociální pracovník se specializací na problematiku nezletilých cizinců bez doprovodu.
- V rámci OPU dále koordinuje spolupráci s Integračním centrem Praha, poskytuje klientům sociální poradenství a zpracovává individuální integrační plány osobám s udělenou mezinárodní ochranou v rámci Státního integračního programu.
Mgr. Pavla Merhautová
- je absolventkou Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
- V rámci studia absolvovala studijní pobyty v USA a Jihoafrické republice.
- Po studiu pracovala rok jako pečovatelka ve Velké Británii a následně působila 2 měsíce v Indii v Západním Bengálsku jako učitelka anglického jazyka v internátní škole pro dívky.
- Od roku 2010 je zaměstnána v Organizaci pro pomoc uprchlíkům. Ve své profesní oblasti se zaměřuje na sociální práci s uprchlíky a jejich integraci.
O nás
Centrum demokratického vzdělávání je vzdělávací organizace jejímž cílem je přispět k životu ve společnosti, která bude postavená na odpovědnosti jednotlivců a vzájemném respektu. V naší práci se zaměřujeme především na dvě skupiny, které čelí výzvě, jak se do ní odpovědně zapojit. Jsou to děti a mladiství a cizinci žijící v České republice.
Jaké kurzy u nás můžete najít?
Kurzy českého jazyka pro cizince Interaktivní dílny pro školy a kolektivy mládeže zaměřené na demokracii, globální témata, lidská práva a migraci Interaktivní dílny o zemích původu které připravují sami cizinci pro školy, zájmové spolky, kluby seniorů a veřejnost Semináře a školení pro firmy, které se zaměřují na zaměstnávání cizinců Vytváříme prostor pro setkávání a vzájemné poznávání lidí různého věku a původu, cílem našich aktivit je zmenšovat bariéry ve společnostiMedailonky lektorů
JUDr. Martin Rozumek
Mgr. Roman Varga
Mgr. Andrea Špirková
Mgr. Štěpán Pastorek
Mgr. Eva Drhlíková
Mgr. Tomáš Knězek
Mgr. Pavla Merhautová