HLEDÁME VHODNÉ AKTIVITY PRO PROPOJOVÁNÍ KULTURY A JAZYKA

Edukátoři z projektu PILLOT se sešli v rumunské Kluži s cílem společně editovat sbírku metod a aktivit pro integrované učení jazyka a kulturního poznání.

Projektový tým Pillot se opět setkal, tentokrát v rumunské metropoli Kluž. Projektové setkání se konalo 17. a 18. dubna a hostil ho místní partner projektu - Transylvánské etnografické muzeum.

Hlavním cílem setkání bylo prodiskutovat a vybrat konečný soubor aktivit určených ke kulturnímu a jazykovému vzdělávání dospělých z řad migrantů a uprchlíků.

Akci zahájila místní koordinátorka Andreea Iasko a ředitel muzea Tudor Sălăgean, který nás seznámil s aktivitami a náplní práce muzea, a to jak směrem k široké veřejnosti, tak k badatelské obci. Všichni partneři se pak podělili o svou vlastní oblast praxe při realizaci vzdělávacích aktivit pro dospělé s migrační zkušeností.

Tým Pillot se také seznámil s aktuální expozicí muzea a následně navštívil skanzen muzea, kde probíhá více aktivit pro ukrajinské uprchlíky. Zde měli členové projektu Pillot možnost seznámit se s kulturním dědictvím transylvánského regionu a dozvědět se více o rolnické kultuře kombinující tradiční a moderní modality života společnosti.


Většina času programu byla věnována diskusi o probíhající tvorbě „Repertoáru přístupů k jazykovému vzdělávání v evropském kontextu“. Pod vedením koordinátorky Katarzyny Žák-Caplot jsme během společných dnů v Kluži vybrali aktivity, které v následujících měsících uvedeme do praxe s našimi studenty ve všech 5 partnerských zemích.

Během předchozí přípravné fáze tým projektu navrhl a shromáždil více než 70 návrhů aktivit a metod, na nichž se podíleli všichni partneři. V Kluži bylo proto nutné výběr zúžit a vybrat aktivity s největším didaktickým potenciálem, použitelné v co nejširším spektru kulturních a vzdělávacích prostředí.

To vskutku nebyl snadný úkol, když uvážíme, že všechny navržené aktivity měly velký potenciál a originální postupy. Výběr byl proveden velmi efektivně. Prošli jsme celou sbírku aktivit pro propojení prezentace kulturního dědictví s výukou jazyků a společně jsme se shodli na zhruba 17 finálních aktivitách, které budou dále adaptovány a uvedeny do praxe ve všech partnerských zemích.

Název projektu: Promoting inclusive language learning opportunities through local culture and heritage for learners with refugee and migrant background

Termín realizace: 1. 12. 2023 - 30. 11. 2025

Novinky z průběhu projektu jsou dostupné na:

                       

Partneři:

Muzeum Varšavy - Polsko (koordinátor projektu)

Transylvánské etnografické muzeum - Rumunsko

Centrum demokratického vzdělávání - Česká republika

Lux Langues SA - Lucembursko

Stazione Utopia - Itálie

Kontakt:

email: sarka@demokraticke-vzdelavani.cz
telefon: +420 601 166 750